გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებელი:
ლელა ლემონჯავა
|
საგანი: ინგლისური ენა კლასი: VIII
|
თემა:
სიტუაცია
კაფეში (როლური თამაში) დრო: 45წთ.
|
მოსწავლეთა
პროფილი: კლასში იმყოფება
12 მოსწავლე, სსმ. მოსწავლე არ არის . მოსწავლეთა უმრავლესობა მოტივირებული
და აქტიურია.
|
გაკვეთილის
მიზანი: მოსწავლეები
შეძლებენ კერძის შეკვეთას, განასახიერებენ სიტუაციას კაფეში. გამოიყენებენ
ნასწავლ ფრაზებს და გრამატიკულ სტრუქტურებს.
|
ეროვნული
სასწავლო გეგმის სტანდარტი: უცხ.ს.IV. 17 მოსწავლე
თავს ართმევს ყოფით საკომუნიკციო სიტუაციას.
წინასწარი მომზადების საფუძველზე მონაწილეობს როლურ თამაშებში, სიმულაციურ
სიტუაციებში, რომლებიც ჩვეულ ყოფით სიტუაციას ასახავს.
|
საჭირო წინარე
ცოდნა და უნარ- ჩვევები: მოსწავლეები ფლობენ თემასთან დაკავშირებულ ლექსიკას
და გრამატიკულ სტრუქტურებს (some, any, how much, how many)
|
შეფასება:
განმავითარებელი, შეფასების რუბრიკა.
|
სასწავლო
მასალა და რესურსები:
სახელმძღვანელო, კომპიუტერი, დაფა, ცარცი, ფლიპჩარტი მარკერი, ბარათები
|
მისალმება, გაკვეთილის მიზნიზ გაცნობა, სიის
ამოკითხვა. (3 წუთი)
აქტივობა
N1 quiz (5 წუთი)
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეები
წერენ quiz, რითაც მოწმდება
მათი წინარე ცოდნა.
აქტივობის აღწერა:
მასწავლებელი ურიგებს მოსწავლეებს წინასწარ
მომზადებულ ბარათებს იმ გრამატიკული სავარჯიშოებით. რომლებიც განხილული იყო წინა
გაკვეთილზე.
აქტივობა N2 T დიაგრამა.(5 წუთი)
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეები
დაალაგებენ ოფიციანტის და მომხმარებლის ფრაზებს T დიაგრამის საშუალებით.
ქტივობის აღწერა:
დაფაზე მოცემულია T დიაგრამა. წინასწარ დამზადებულ
ბარათებზე დაწერილია ფრაზები მიმტანის და მომხმარებლის ცალ-ცალკე. მასწავლებელი იძახებს
მოსწავლეებს და თხოვს ამოიცნოს თუ ვის ეკუთვნის ეასთუის ფრაზა და მიაკრას დაფაზე
მოცემულ დიაგრამაზე.
აქტივობა N3 მენიუს შექმნა (7წუთი)
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეები ქმნიან მენიუს ფლეპჩარტზე და წარადგენენ
კლასის წინაშე
აქტივობის აღწერა:
მასწავლებელი ავალებს მოსწავლეებს იმუშაონ ჯგიფურად, მოფიქრონ კაფის სახელწოდება,
შექმნან მენიუ და ნამუშევარი წარადგინონ კლასის წინაშე ფლიპჩარტზე
აქტივობაN4
როლური თამაში (20 წუთი)
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეთა ჯგუფები განასახიერებენ სიტუაციას კაფეში’
აქტივობის აღწერა:
მოსწავლეები დაყოფილები არიან 3 ჯგუფად მასწავლებელი რთავს აუდიო ჩანაწერს სადაც
მოცემულია სიტუაცია კაფეში. ჯგუფებს ევალებათ განასახიერონ იგივე სიტუაცია გამოიყენონ
გრამატიკული სტრუქტურები და დაფაზე მოცმული ფრაზები.
შეფასება:
მოსწავლეები
ფასებიან შეფასების რუბრიკით (3 წუთი)
დავალების მიცემა (2 წუთი)
|
შეფასების რუბრიკა
ძალიან კარგი
(10-9 ქულა)
|
კარგი
( 8-7 ქულა)
|
დამაკმაყოფილებელი
(6-5-4 ქულა)
|
არადამაკმაკმაყოფილებელი
(3-2-1 ) ქულა
|
როლური თამაში ძალიან კარგია, რეალისტურია და კრეატიული. ჯგუფის წევრები
ლაპარაკობენ გაბმულად და თავდაჯერებულად და სრულყოფილად იყენებენ მოცემულ ფრაზებს
და გრამატიკულ სტრუქტურებს.
|
როლური თამაში კარგია, ჯგუფის წევრები ლაპარაკობენ გაბმულად და თავდაჯერებულად,
აზრი გასაგებია და ძირითადად იყენებენ მოცემულ ფრაზებს და გრამატიკულ სტრუქტურებს.
|
როლური თამაში სუსტია, ჯგუფის წევრები ვერ ლაპარაკობენ თავდაჯერებულად,
თუმცა აზრი გასაგებია.მეტ-ნაკლებად იყენებენ მოცემულ ფრაზებს და გრამატიკულ სტრუქტურებს.
|
როლური თამაში არარეალისტურია,ჯგუფის წევრები ვერ ლაპარაკობენ თავდაჯერებულად,
აზრი ძირითადად გაუგებარია. ვერ იყენებენ მოცემულ ფრაზებს და გრამატიკულ სტრუქტურებს
სათანადოდ.
|
Are you ready to order?
What’s _________?
What would you like to eat/ drink? Could I have
a/some ______ please?
It’s a______ with ________ I’d
like a/some _________ please.
How much / many _______ do you want? I don’t want any ___________
Certainly Have
you got any __________ ?