Saturday, June 29, 2019

12 და 13 სექტემბერს ვახტანგ ფირცხელავას სახელობის დაბა ჩხოროწყუს No. 2 საჯარო სკოლაში ტარდება საზაფხულო სკოლა, მოხალისე მასწავლებელ ფილიპ ფიატთან ერთად. მონაწილეობის მიღება შეუძლია სხვადასხვა სკოლის მოსწავლეებს. მეხუთედან მეთორმეტე კლასის ჩართვლით. ჩატარდება სხვადასხვა სახის საინტერესო აქტივობები! 

ყველა მოსწავლეს გადაეცემა სერტიფიკატი. გელოდებით!

პროგრამა
12 სექტემბერი:

1.Commodities Trading Game-  სასაქონლო სავაჭრო თამაში

2.Capture the Flag- დროშის დაპყრობა

3.Blob Tag- მგელობანა

13 სექტემბერი:

1. Improvisation Skits როლური თამაში

2. animal sounds ცხოველთა ხმები

3.sport games  სპორტული შეჯიბრებები
















Saturday, June 16, 2018


მასწავლებელი:   ლელა ლემონჯავა
 
საგანი:   ინგლისური ენა  

კლასი:    VI                    დრო:      90 წუთი
 
მოსწავლეთა პროფილი:     კლასში იმყოფება 18 მოსწავლე. კლასში არ იმყოფება სპეციალური             საჭიროების მქონე მოსწავლე  

გაკვეთილის თემა:   ბულინგი  

გაკვეთილის მიზანი:   მოსწავლეები გააცნობიერებენ ქცევის ძალადობის ფორმებს, განსაზღვრავენ საკუთარი როლს და პასუხისმგებლობას  ბულინგის პრევენციასა და შემცირებაში.
გაკვეთილის ამოცანები:
დამოკიდებულება:

  • მოსწავლეები გამოხატავენ თავიანთ დამოკიდებულებას ტექსტისადმი.
  • უპასუხებენ კრიტიკულ და სააზროვნო კითხვებს.
  • აღწერენ სურათებს როლური თამაშით
ცოდნა:

  • მოსწავლეები გაიმდიდრებენ ლექსიკურ მარაგს.
  • გაანალიზებენ ბულინგის შედეგად მოსალოდნელ საფრთხეებს.
  • განსაზღვრავენ საკუთარ როლს და პასუხისმგებლობას.
საჭირო წინარე ცოდნა:

  • მოსწავლეებს აქვთ გამოცდილება  უპასუხონ ტექსტის ირგვლივ როგორც ფაქტობრივ ასევე სააზროვნო შეკითხვებს.
  • შეუძლიათ განასახიერონ როლური თამაში, ტექსტზე დაყრდნობით.
  • აქვთ გუფური მუშაობის გამოცდილება და ფლობენ პრეზენტაციის უნარს.    
ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტი: 
უცხ.დ.IV.17. მოსწავლეს შეუძლია გაბმულად მეტყველება.
          შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:

  • სურათებზე დაყრდნობით აგებს და ჰყვება მარტივ ამბავს;
  • გეგმის მიხედვით  ჰყვება მოსმენილი/წაკითხული ტექსტის მოკლე შინაარსს; 
  • საუბრობს მისთვის ნაცნობ თემებზე (მაგ., გეგმები, მეგობრები, გატაცებები, საყვარელი საქმიანობა და სხვა).
უცხ.დ.IV.7.  მოსწავლეს შეუძლია შემეცნებითი ხასიათის  ილუსტრირებული ტექსტების წაკითხვა და გაგება. 

შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:

  • აკავშირებს სათაურს ტექსტის შინაარსთან;
  • ამოიცნობს ილუსტრაციების ქვეშ მოცემული წარწერების შინაარსს;
  • ეძებს და პოულობს, რომელ რუბრიკას, ქვესათაურს უკავშირდება ილუსტრაცია, წარწერა;
  • ამოიცნობს, რომელ რუბრიკაში, ტექსტის რომელ ნაწილში უნდა ეძებოს ესა თუ ის ინფორმაცია; ტექსტში ეძებს და პოულობს კონკრეტულ ინფორმაციას;
  • ამოიცნობს ტექსტის სხვადასხვა მონაკვეთს შორის არსებულ ლოგიკურ კავშირს;
  • ექსპლიციტურ ინფორმაციაზე დაყრდნობით გამოაქვს დასკვნა.

   
შეფასების ფორმები:   განმსაზღვრელი და განმავითარებელი შეფასება შეფასების რუბრიკით
  
მოსწავლეთა ორგანიზების ფორმები:   მთელი კლასი ჯგუფები.  

გაკვეთილზე გამოყენებული მეთოდები და სტრატეგიები:

  • გონებრივი იერიში
  • კითხვა-პასუხი
  • როლური თამაში
  • გუფური მუშაობა.    
სასწავლო რესურსები: სახელმძღვანელო. სამუშაო ფურცლები, კომპიუტერი, პროექტორი, ინტერნეტ რესურსი, დაფა, ცარცი, ფლიპჩარტი, მარკერები.  

გაკვეთილის მსვლელობა:
გაკვეთილი იწყება მისალმებით, სიის ამოკითხვით და გაკვეთილის მიზნის გაცნობით. (3 წუთი)

აქტივობა N1 გონებრივი იერიში (5 წუთი)
აქტივობის მიზანი:   მასწავლებელი ამოწმებს მოსწავლეთა წინარე ცოდნას თემასთან დაკავშირებით.
აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი სვამს კითვას თუ რას ნიშნავს ბულინგი და რა სახის ბულინგია მათთვის ცნობილი. მოსწავლეები გამოთქვამენ თავიანთ მოსაზრებებს, შემდეგ მასწავლებელი გააკრავს დაფაზე ფლიპჩარტს სადაც ჩამოწერილია ბულინგის ფორმები, აღნიშნავს თუ რამდენი მათგანის დასხელება შეძლეს მოსწაავლეებმა და განმარტავს თითოეულს.

აქტივობა N2 ტექსტზე მუშაობა (10 წუთი)
აქტივობის მიზანი: ტექსტის გაგება გააზრებადა კითხვებზე პასუხი.
აქტივობის აღწერა: კლასი დაყოფილია სამ ჯგუფად. ტექტიც  სამი ნაწილისგან შედგება. მასწავლებელი ურიგებს თითოეულ ჯგუფს თითო ნაწილს და სთხოვს გასცენ პასუხი მოცემულ კითხვებზე. 

აქტივობა N3  სურათის აღწერა როლური თამაშით.(15 წუთი)
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეები ინაწილებენ როლებს და აღწერენ სურათებს.
აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი თხოვს მოსწავლეებს გაინაწილონ როლები სახელმძღვანელოში მოსემული სურათების მიხედვით. I ჯგუფი წარადგენს I ნაწილს II ჯგუფი______II ნაწილს და  III ჯგუფი______ III ნაწილს. პრეზენტაციის დროს მასწავლებელი უჩვენებს სურათებს ეკრანზე.

აქტივობა N4 ფრაზების ამოწერა ტექსტიდან (7წუთი)
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეები ტექსტიდან ამოიწერენ ბულინგთან დაკავშირებულ ფრაზებს (წინადადებებს.
აქტვობის აღწერა: მასწავლებელი თხოვს მოსწავლეებს იმუშაონ გუფებში დაწერონ ფლიპჩართზე ტექსტიდან ამოღებული ბულინგთან დაკავშირებული ფრაზები (წინადადებები) და წარადგინონ კლასის წინაშე.

შეფასება 3 წუთი  

გაკვეთილი N2
აქტივობა N5  კითხვა -პასუხი. (7წუთი)
აქტივობის მიზანი: ცოდნის გააქტიურების მიზნით მოსწავლეები პასუხობენ მასწავლებლის მიერ დასმულ კითვას და წერენ შესაბამის გრაფაში.
აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი აკრავს ფლიპჩარტს დაფაზე, სადაც მოცემულია ტექსტში ნახსენები მოქმედი გმირები: მჩაგვრელი, მსხვერპლი და მოწმე. სვამს კითხვას ვინ რა გააკეთა? მოსწავლეები მუშაობენ ჯგუფურად და მიაწერენ პასუხებს შესაბამის გრაფაში.

აქტივობაN 6 ვიდეო რესურსი (8 წუთი)
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეები უყურებენ ვიდეოს ბულინგზე.
აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი რთავს ვიდეოს, შემდეგ სვამს კითხვებს ნანახთან დააკავშირებით. მოსწავლეები პასუხობენ

აქტივობა N7 პოსტერები (10 წუთი)
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეები აგებენ პოსტერებს ბულინგის მიერ გამოწვეულ საფრთხეებზე და გადაჭრის გზებზე.
აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი ავალებს მოსწავლეებს ააგონ პოსტერი მიღებული ინფორმაციის მიხედვით თუ რა საფრთხეებს შეიცავს ბულინგი და ოგორ არის შესაძლებელი მისი თავიდან აცილება.

აქტივობა N8 სიტუაციები  (15 წუთი) 
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეები განსაზღვრავენ თავიანთ როლს და პასუხისმგებლობას მოცემულ სიტუაციებში.
აქტივობის აღწერა:   მოცემულია რამოდენიმე სიტუაცია. მოსწავლეებს ევალებათ დაასაბუთონ თუ როგორ მოიქცევიან ამათუიმ სიტუაციაში და რატომ. 

შფასება (3 წუთი)

დავალების მიცემა (2 წუთი) 
საშინაო დავალებად მოსწავლეებს ეძლევათ აღწერონ რაიმე სახის ბულინგი რაც მათ რეალურ ცხოვრებაში შეხვედრიათ ან გაუგონიათ.









 
How might they react?

  •  Feel depressed
  • Self -harm
  • Feel anxious about going to school
  • Suicidal thoughts/ attempt suicide
  • Withdraw socially and stop going out
  • Avoid  social media or messenger
  • Be very angry and be aggressive
  • Bully others



How to get the bulling to stop

  • Report the bulling to the teacher or someone at school you feel safe with
  • Tell a parent or a family member
  • Be assertive with the bully and say their name calling is boring or making them look stupid but not aggressive
  • Ignore it and walk away no reaction


გაკვეთილზე...








Friday, April 13, 2018


გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებელი:  ლელა ლემონჯავა
საგანი:   ინგლისური ენა                  კლასი:   VIII
თემა:   სიტუაცია კაფეში (როლური თამაში)    დრო:  45წთ.
მოსწავლეთა პროფილი:  კლასში იმყოფება 12 მოსწავლე, სსმ. მოსწავლე არ არის . მოსწავლეთა უმრავლესობა მოტივირებული და აქტიურია.
გაკვეთილის მიზანი:   მოსწავლეები შეძლებენ კერძის შეკვეთას, განასახიერებენ სიტუაციას კაფეში. გამოიყენებენ ნასწავლ ფრაზებს და გრამატიკულ სტრუქტურებს.
ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტი: უცხ.ს.IV. 17   მოსწავლე თავს ართმევს ყოფით საკომუნიკციო სიტუაციას.
წინასწარი მომზადების საფუძველზე მონაწილეობს როლურ თამაშებში, სიმულაციურ სიტუაციებში, რომლებიც ჩვეულ ყოფით სიტუაციას ასახავს.
 საჭირო წინარე ცოდნა და უნარ- ჩვევები:   მოსწავლეები ფლობენ თემასთან დაკავშირებულ ლექსიკას და გრამატიკულ სტრუქტურებს (some, any, how much, how many)
შეფასება: განმავითარებელი, შეფასების რუბრიკა.
სასწავლო მასალა და  რესურსები: სახელმძღვანელო, კომპიუტერი, დაფა, ცარცი, ფლიპჩარტი მარკერი, ბარათები
    მისალმება, გაკვეთილის მიზნიზ გაცნობა, სიის ამოკითხვა. (3 წუთი)

აქტივობა N1  quiz (5 წუთი)
აქტივობის მიზანი:  მოსწავლეები წერენ  quiz, რითაც მოწმდება მათი წინარე ცოდნა.
აქტივობის აღწერა:   მასწავლებელი ურიგებს მოსწავლეებს წინასწარ მომზადებულ ბარათებს იმ გრამატიკული სავარჯიშოებით. რომლებიც განხილული იყო წინა გაკვეთილზე.

აქტივობა N2  T დიაგრამა.(5 წუთი)
აქტივობის მიზანი:  მოსწავლეები დაალაგებენ ოფიციანტის და მომხმარებლის ფრაზებს T დიაგრამის საშუალებით.
ქტივობის აღწერა:  დაფაზე მოცემულია T დიაგრამა. წინასწარ დამზადებულ ბარათებზე დაწერილია ფრაზები მიმტანის და მომხმარებლის ცალ-ცალკე. მასწავლებელი იძახებს მოსწავლეებს და თხოვს ამოიცნოს თუ ვის ეკუთვნის ეასთუის ფრაზა და მიაკრას დაფაზე მოცემულ დიაგრამაზე.

 აქტივობა N3  მენიუს შექმნა (7წუთი)
აქტივობის მიზანი:  მოსწავლეები ქმნიან მენიუს ფლეპჩარტზე და წარადგენენ კლასის წინაშე
აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი ავალებს მოსწავლეებს იმუშაონ ჯგიფურად, მოფიქრონ კაფის სახელწოდება, შექმნან მენიუ და ნამუშევარი წარადგინონ კლასის წინაშე ფლიპჩარტზე

აქტივობაN4  როლური თამაში (20 წუთი)
აქტივობის მიზანი:   მოსწავლეთა ჯგუფები განასახიერებენ სიტუაციას კაფეში’
აქტივობის აღწერა: მოსწავლეები დაყოფილები არიან 3 ჯგუფად მასწავლებელი რთავს აუდიო ჩანაწერს სადაც მოცემულია სიტუაცია კაფეში. ჯგუფებს ევალებათ განასახიერონ იგივე სიტუაცია გამოიყენონ გრამატიკული სტრუქტურები და დაფაზე მოცმული ფრაზები.
შეფასება:  მოსწავლეები ფასებიან შეფასების რუბრიკით (3 წუთი)
დავალების მიცემა (2 წუთი)



შეფასების რუბრიკა
ძალიან კარგი
    (10-9 ქულა)

     კარგი
   ( 8-7  ქულა)

დამაკმაყოფილებელი
          (6-5-4 ქულა)
არადამაკმაკმაყოფილებელი
             (3-2-1 ) ქულა

როლური თამაში ძალიან კარგია, რეალისტურია და კრეატიული. ჯგუფის წევრები ლაპარაკობენ გაბმულად და თავდაჯერებულად და სრულყოფილად იყენებენ მოცემულ ფრაზებს და გრამატიკულ სტრუქტურებს.



როლური თამაში კარგია, ჯგუფის წევრები ლაპარაკობენ გაბმულად და თავდაჯერებულად, აზრი გასაგებია და ძირითადად იყენებენ მოცემულ ფრაზებს და გრამატიკულ სტრუქტურებს.



როლური თამაში სუსტია, ჯგუფის წევრები ვერ ლაპარაკობენ თავდაჯერებულად, თუმცა აზრი გასაგებია.მეტ-ნაკლებად იყენებენ მოცემულ ფრაზებს და გრამატიკულ სტრუქტურებს.

როლური თამაში არარეალისტურია,ჯგუფის წევრები ვერ ლაპარაკობენ თავდაჯერებულად, აზრი ძირითადად გაუგებარია. ვერ იყენებენ მოცემულ ფრაზებს და გრამატიკულ სტრუქტურებს სათანადოდ.

Waiter                                                       customer
Are you ready to order?                                                  What’s _________?
What would you like to eat/ drink?                              Could I have a/some ______  please?
It’s a______ with ________                                          I’d like a/some _________ please.
How much / many _______  do you want?                I don’t want any ___________
Certainly                                                                           Have you got any __________  ?


Saturday, October 3, 2015

ინტეგრირებული გაკვეთილი

ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა


                                         
ინტეგრირებული გაკვეთილის თემა
იმპრესიონიზმი
სწავლების საფეხური და კლასი
საფეხური 2
IX კლასი
ინტეგრირებული საგნები, მასწავლებლის სახელი და გვარი
ქართული ენა და ლიტერატურა- შორენა მალანია
ინგლისური ენა- ლელა ლემონჯავა
ხელოვნება- რეო ესართია
მოსწავლეთა რაოდენობა
10
განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროების მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა და პროფილი
ასეთი მოსწავლე არ არის
გაკვეთილის სასწავლო მიზნები
ხელოვნების ნიმუშის და ნაწარმოების შესახებ მსჯელობა საკუთარი აზრისა და გრძნობების გამოხატვა. (როგორც ქართულად ისე ინგლისურად)
ტექსტზე მუშაობა, ინფორმაციის გაგება, ტექსტის წვდომა და გააზრება და ინტერპრეტაციის უნარის განვითარება.
ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორები
ქართ. IX. 6. მოსწავლეს შეუძლია პრობლემურ ან სადავო საკითხებზე სხვადასხვა თვალსაზრისის შემცველი მხატვრული და არამხატვრული ტექსტების გააზრება-გაანალიზება და მათ მიმართ საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვა.
ქართ. IX. 8. მოსწავლეს შეუძლია კითხვის მიზნის შესაბამისი სტრატეგიების გამოყენება.
ს.გ.IX.6. მოსწავლე იკვლევს და განმარტავს კონტექსტის გავლენას კონკრეტულ ნაწარმოებსა და ხელოვანის შემოქმედებაზე.  
ს.გ.IX.4.      მოსწავლეს შეუძლია გამოიყენს სახვითი ხელოვნების ელემენტებისა და პრინციპების ცოდნა ხელოვნების კონკრეტული ნიმუშის ანალიზის დროს
უცხ.ს.IV.18. მოსწავლეს შეუძლია მისთვის ნაცნობ თემებზე ლაპარაკი.
უცხ.ს.IV.1. მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და გაიგოს უცხოენოვან თანამოსაუბრეთა შორის მიმდინარე ინტერაქცია (დიალოგი, ინტერვიუ) ყოველდღიურ თემებზე.



თანმიმდევრობა (აქტივობა და დრო)
გაკვეთილი იწყება გონებრივი იერიშით
*რას ნიშნავს იმპრესიონიზმი?
დაფაზეა გაკრული რუბრიკა
რა ვიცი
მინდა ვიცოდე
გავიგე



მოსწავლეებს ევალებათ შეავსონ პირველი გრაფა. უზიარებენ ერთმანეთს წინარე ცოდნას. (5 წუთი)
ხელოვნების მასწავლებელი ატარებს მინი ლექციას. პროექტორით აჩვენებსიმპრესიონიზმ მხატვართა ნამუშევარს. ადარებს სხვადასხვა მიმდინარეობებს. მოსწავლეებთან ერთად მსჯელობს მსგავსება განსხვავებაზე.(7 წუთი)
ინგლისურის მასწავლებელი რთავს CD მოსწავლეები უსმენენ ტექსტს და აკეთებენ წიგნში მოცემულ სავარჯიშოს (3წუთი)შემდეგ შეარჩევენ იმპრესიონისტული მხატვრობის ერთერთ ნიმუშს და აღწერენ.(7 წუთი)
ქართულის მასწავლებელი სვამს კითხვასთუ როგორ წარმოუდგენიათ იმპრესიონიზმი მწერლობაშიდა აძლევს რუბრიკას „დავაკავშიროთ’’ „გავაანალიზოთ’’(5 წუთი) შემდეგ კლასი გადადის უშუალოდ  ნაწარმოებ „გული“ტექსტზე მუშაობაზე(8) წუთი
მოსწავლეებს ევალებათ შეავსონ მომდევნო ორი გრაფა (მინდა ვიცოდე, გავიგე) 5 წუთი. შეფასება (2 წუთი) დავალების მიცემა ქართულში დაწერონ მინიატურის მთავარი სათქმელი და დაასაბუთონ რომ „გული’’ იმპრესიონისტული მანერით შექმნილი მინიატურაა
ინგლისურად  თარგმნონ ნაწარმოები „გული“
ხელოვნება მიღებული შთაბეჭდილების შეძლებისდაგვარად  გადატანა ტილოზე (3 წუთი)
შეფასება
 საკლასო მენეჯმენტი, საგანმანათლებლო რესურსები
კომპიუტერი, საკლასო სახელმძღვანელოები, პროექტორი, დაფა, ცარცი, დისკი, ინტერნეტი